Дома Фудбал Останато Ерлинг Халанд е добитникот на „Златната копачка“ за сезоната 2022/2023

Ерлинг Халанд е добитникот на „Златната копачка“ за сезоната 2022/2023


Вежби за рехабилитација после повреда на преден вкрстен лигамент ↓↓↓


Заврши сезоната на европската фудбалска сцена во најсилните првенства. Во Серија А преостанува уште да се одигра бараж натпреварот помеѓу Специја и Верона за опстанок во најсилното друштво (ТУКА), но тоа нема да промени ништо кога во прашање е добитникот на „Златната копачка“.

Напаѓачот на Манчестер Сити од самиот почеток на сезоната се наметна како прв фаворит за оваа награда и на крајот успеа и да ја освои.

Халанд постигна 36 гола и зад себе го остави Хари Кејн со 30 гола.

На третата позиција заврши Килијан Мбапе со 29 гола, потоа следи Лаказет (27), Осимен (26), Дејвид (24)…

Енер Валенсија од Фенербахче постигна 29 гола, но тој е подолу на листата со 43.5 бода бидејќи головите во Турција се множат со 1.5 коефициент, додека во топ 5 првенства со два.

Коментари
Прочитајте поврзани статии
Load More In Останато

Проверете

Проблем за Баерн: Повредата на Гнабри е сериозна

Вежби за рехабилитација после повреда на преден вкрстен лигамент ↓↓↓ Баерн Минхен лесно ја…