Дома Македонски спорт Мак ракомет ЕП во ракомет: Анализа на репрезентацијата на Македонија

ЕП во ракомет: Анализа на репрезентацијата на Македонија

0

Eвропското Првенство во Хрватска ќе биде четврто последователно за македонската репрезентација, а петто вкупно. Групата не е лесна, но е минлива особено што Словенија и Црна Гора се соочуваат со проблеми околу повредени ракометари. Третиот протиник, Германија е голем фворит во групата Ц.

Петтата позиција на ЕУРО 2012 во Србија е најдобриот резултат за македонските ракометри, кои се надеваат на нови предизвици во Хрватска со првиот настап на Раул Гонзалез на големи настан како главен тренер на репрезентација. Гонзалез го наследи Лино Червар во април 2017 година и го водеше тимот успешно преку квалификациската фаза за ова првенство.

Ростер

Македонија е во процес на подмладување, а Гонзалес има на располагање мешавина на искусни и млади играчи. Во споредба со Светското првенство 2017 во Франција, Гонзалес ги врати во тимот Борко Ристовски, Ацо Јоновски и Немања Прибак.

Од друга страна, Марко Неловски, Благојче Трајковски и Стефан Дрогишски се оставени надвор од тимот за разлика од квалификациите во јуни и нема да се појават во Хрватска.

Напад

На Светското првенство 2009 во Хрватска и повторно на ЕУРО 2012 во Србија, еден македонски играч беше најдобриот стрелец на првенствата – Кирил Лазаров. Тој стана прв и досега единствен во историјата со 1.000 голови и тоа е достигнување кое тешко дека ќе се повтори.

Македонската гол-машина се уште…

 

ЦЕЛАТА АНАЛИЗА ПРОЧИТАЈТЕ ЈА НА СПЕЦИЈАЛИЗИРАНИОТ ПОРТАЛ КЛАДЕЊЕ.МК

Коментари
loading...
Прочитајте поврзани статии
Load More In Мак ракомет

Проверете

Заврши европската авантура за Шкупи и Работнички (видео)

Македонските претставници во Лига Европа, Работнички и Шкупи ги завршија натпреварите уште…