Дома Фудбал Италија Елмас ќе слави јубилеј – 100 натпревари за Наполи!

Елмас ќе слави јубилеј – 100 натпревари за Наполи!

Maкедонскиот репрезентативец Елиф Елмас денес ќе прослави јубилеј – 100 натпревари во дресот на Наполи.

Во редовите на Наполи Елмас пристигна од Фенербахче пред две ипол години, а клубот за него плати 16 милиони евра. Карло Анчелоти беше главниот „виновник“ и човек кој бараше да му биде доведен Елмас.

За Наполи Елмас одигра 73 натпревари во Серија А, во Купот на Италија собра 5 настапи и уште 16 во европски натпреварувања. Со тоа вкупно дојде до 99 натпревари за Наполи во кои има учиок од шест гола и четири асистенции.

Со доаѓањето на Спалети Елмас почна да добива повеќе простор за игра, па се очекува неговите бројки да бидат и подобри. Џенова денес од 20:45 часот игра на гости против Сасуоло.

Коментари
Прочитајте поврзани статии
Load More In Италија

Проверете

Нови детали: Влаховиќ го избрал новиот клуб, трансферот можен уште овој месец!

Душан Влаховиќ утрово е во центарот на вниманието на италијанските медиуми. Српскиот напаѓ…