Дома Македонски спорт Мак фудбал ЕКСКЛУЗИВНО: ФК Пирин бара да игра во Македонско првенство

ЕКСКЛУЗИВНО: ФК Пирин бара да игра во Македонско првенство

1

Фановите на ФК Пирин од Благоевград испратија официјална молба до Македонската фудбалса федерација за прием на бугарскиот клуб во Македонската лига.

Приврзаниците на ФК Пирин ја молат ФФМ да го прими бугарскиот клуб да игра во Македонија, без разлика во која лига.

Како што велат во соопштението тие се незадоволни од односот кој го има Бугарскиот фудбалски сојуз кон нив и од судиското „угнетување“ кое го трпат.

„Морал, чест и достоинство, брорба за правда и идеали се столбовите на ФК Пирин, како што не научи нашиот најголем херој Гоце Делчев“, се вели во соопштението.


Следете го Sportski.mk и на


Ваквиот потег на приврзаниците на ФК Пирин предизвика лавина реакции во бугарската јавност.

Коментари
Advertisements
Прочитајте поврзани статии
Load More In Мак фудбал

Проверете

Трудот во првото полувреме лесно го прокоцкавме, Шпанија однесе победа со +11

Репрезентацијата на Македонија денес го одигра четвртиот натпревар на Светското првенство …