Дома Фудбал Англија Евра и Видиќ во Јунајтед се степале и не разговарале три месеци

Евра и Видиќ во Јунајтед се степале и не разговарале три месеци

Поранешниот француски лев бек од Манчестер Јунајтед, Патрис Евра истакна дека со Немања Видиќ имал посебен однос.

Двајцата, Евра и Видиќ пристигнаа во Манчестер Јунајтед во ист период, јануари 2006 година. На почетокот не им одело баш најдобро, но подоцна и двајцата прераснаа во легенди на клубот.

„Бевме во ист хотел, се сеќавам дека се мачевме на почетокот. Одигравме еден натпревар за резервите и бевме заменети на полувреме. Видиќ тогаш кажа дека мора да се врати во Москв, а за мене интерес покажа Рома. Заедно поминавме низ тешки моменти и затоа имам голема почит кон него“.

Иако биле добри пријатели, помеѓу нив дошло и до физичка пресметка.

„Еднаш имавме физичка пресметка. По тој момент не разговаравме три месеци. Игравме заедно, но не комунициравме, дури и кога бевме на теренот. Фергусон го ротираше Рио на левата стоперска позиција за да го стави поблиску до мене. Сето тоа траеше три месеци, тогаш Видиќ дојде и ми подаде рака во соблекувалната. Во тие моменти сите околу нас си помислија „конечно“ затоа што знаеа дека всушност сме најдобри пријатели“, изјави Евра.

Коментари
Прочитајте поврзани статии
Load More In Англија

Проверете

Лацио му го нанесе првиот пораз на Интер🎥

Лацио и Интер одиграа возбудлив натпревар на „Олпимпико“, домаќините со пресврт дојдоа до …