Дома Фудбал Еве кој се пласираше во четвртфиналето на Лига Европа

Еве кој се пласираше во четвртфиналето на Лига Европа

Во четвртфиналето на Лигата на Европа се пласираа Бенфика, Милан, Марсеј, Вест Хем, Аталанта, Баер Леверкузен, Рома и Ливерпул. Денеска од 13 часот ќе се изврши ждрепката за четвртфиналето и полуфиналето.

Фудбалерите на Баер Леверкузен на нестварен начин изборија пласман во четвртфиналето во Лигата на конференции.


Уствари викендов е затишје пред бура! ↓↓↓


„Фармацевтите“ губеа од Карабаг 0:2, на крајот славеа со 3:2. Два гола во судиското надополнување на времето постигна Патрик Шик.

Во пресврт, но не толку драматичен, во четвртфиналето се пласираше и Аталанта, која во Бергамо го совлада Спортинг од Лисабон со 2:1, што заедно со 1:1 од првиот натпревар и беше доволно за пласман понатаму.

Брајтон ја победи Рома со 1:0, но италијанскиот тим се пласираше меѓу осуммте најдобри поради победата од 4:0 во првиот натпревар, додека Ливерпул ја победи Спарта Прага со 6:1 и се пласираше со вкупен резултат 11:2.

Претходно во четвртфиналето се пласираа и Марсеј, Бенфика, Милан и Вест Хем Јунајтед.

Коментари
Прочитајте поврзани статии
Load More In Фудбал

Проверете

Што значеше гестот на Араухо по црвениот картон? 🎥

Бaрселоа загуби со 1:4 од Пари Сен Жермен пред своите гледачи во реваншот од четврт-финале…