Дома Останати Кошарка НБА Дончиќ ја доби казната за скандалозниот потег 🎥

Дончиќ ја доби казната за скандалозниот потег 🎥


Што ќе се случува во последното коло во Серија А, Ла Лига и Лига 1 ↓↓↓Лука Дончиќ е казнет со 35.000 долари поради „грубо и непрофесионално однесување“ за гестот кон судиите во натпреварот против Голден Стејт.

На една секунда до крајот, Словенецот промаши шут за израмнување на дуелот со Дрејмонд Грин под обрачот.

Дончиќ очекуваше дека требаше да се досуди прекршок, но судиите не мислеа така. Словенечкиот кошаркар тогаш кон судиите направи гестикулација за пари, алудирајќи дека се потплатени против нив.

Ваквиот потег се смета за навреда за целата НБА лига, па затоа и Дончиќ доби казна. Во Далас можат да бидат среќни што не беше казнети и со одредена суспензија.

Коментари
Прочитајте поврзани статии
Load More In НБА

Проверете

Рекордите кои ги сруши Јокиќ во првиот натпревар од финалето против Мајами

Што ќе се случува во последното коло во Серија А, Ла Лига и Лига 1 ↓↓↓ Денвер го победи Ма…