Дома Останати Кошарка НБА Дончиќ ги загуби нервите: Поради скандалозна гестикулација може да добие сериозна казна! 🎥

Дончиќ ги загуби нервите: Поради скандалозна гестикулација може да добие сериозна казна! 🎥


Топ 10 најголеми фудбалски дербија ↓↓↓Балканските ѕвезди беа во центарот на вниманието изминатата ноќ во НБА лигата.

Српскиот ас Никола Јокиќ го предводеше Денвер до победа против Вашингтон од 118:104. Јокиќ постигна 31 поен, а додаде уште 12 скока и седум асистенции.

Лука Дончиќ од друга страна го привлече вниманието со еден скандалозен гест поради кој би можел да заработи голема казна. Далас во драматичен натпревар беше поразен од Голден Стејт со 127:125. Натпреварот Словенецот го заврши со дабл-дабл од 30 поени, 17 асистенции и седум скока, но во драматичната завршница ги загуби нервите.

При водство на Вориорс од 125:122, Дончиќ имаше обид да поентира со контакт од Дрејмонд Грин за да извлече прекршок и дополнително фрлање со што Далас би добил можност да изедначи. Но, тој промаши зицер, а и остана без прекршок.

Тоа го налути и пред записничката маса гестикулираше како брои пари со што јасно алудираше на плаќање на судиите. Ваквите потези се строго забранети, па нема да биде изненадување, ако Дончиќ заработи и посериозна казна.

НБА РЕЗУЛТАТИ:

Вашингтон – Денвер 104:118

Далас – Голден Стејт 125:127

Мајами – Њујорк 127:120

Торонто – Индијана 114:118

Чикаго – Филаделфија 91:116

Мемфис – Хјустон 130:125

Милвоки – Сан Антонио 130:94

Минесота – Атланта 125:124

Јута – Портланд 115:127

ЛА Лејкерс – Феникс 122:111

Коментари
Прочитајте поврзани статии
Load More In НБА

Проверете

Бензема се збогуваше со Реал Мадри, Анчелоти не ги задржа солзите

Топ 10 најголеми фудбалски дербија ↓↓↓ Реал Мадрид денес на официјална прес-конференција с…