Дома Фудбал Германија Додека цел свет зборува за Меси, Баерн синоќа тивко комплетираше голем трансфер

Додека цел свет зборува за Меси, Баерн синоќа тивко комплетираше голем трансфер


Викенд на градски дерби дуели: Арсенал - Тотенхем и Атл.Мадрид - Реал М. ↓↓↓


Велат ако не можете да ги победите, придружете им се и тоа го направи довчерашниот играч на Борусија Дортмунд.

Фабрицио Романо објави дека 29-годишниот португалски лев бек му се приклучил на германскиот шампион Баерн Минхен од вицешампионот Борусија Дортмунд.

Неговиот договор истече летово и тој реши да му се приклучи на големиот ривал. Интересно е, сепак, што тој преговараше со Баерн зад грбот на Борусија, додека клубот од Дортмунд се бореше со Баварците за титулата.

По драмата во последното коло, Борусија остана без титулата, а Баерн 11-ти пат по ред ја освои шампионската титула на Германија. Гереиро се надева дека и тој следната сезона ќе слави со новите соиграчи.

Договорот е на три години и се чека лекарски преглед, по што Португалецот и официјално ќе биде претставен на Алијанц-Арена.

Роден во околината на Париз, Гереиро ги помина последните седум сезони во Дортмунд. Тој забележа 162 настапи во Бундеслигата, од кои 27 оваа сезона. За време на неговиот престој во клубот, Гереиро освои два DFB-Pokals.

На меѓународно ниво, Гереиро одигра 62 натпревари за Португалија и настапи на две светски првенства.

Она што го краси е можноста за играчи на позицијата лев бек и во средниот ред, а Баерн сега би можел и да размислува за продажба на Алфонсо Дејвис во Реал Мадрид.

Дејвис наводно е несреќен и има намера да го смени клубот, свесен дека има силен интерес од Мадрид. Во исто време, Баерн би сакал да стекне дополнителни средства за некои нови аквизиции со продажба на Канаѓанецот.

Коментари
Прочитајте поврзани статии
Load More In Германија

Проверете

Познато кога ќе продолжи холандското дерби

Викенд на градски дерби дуели: Арсенал - Тотенхем и Атл.Мадрид - Реал М. ↓↓↓ Холандската ф…