Дома Македонски спорт Двајца Македонци играле против Бразил на Пеле, еден постигна и гол 🎥

Двајца Македонци играле против Бразил на Пеле, еден постигна и гол 🎥

Фудбалскиот свет од вчера тагува по големиот Пеле, кој почина на 82-годишна возраст.

Само двајца Македонци ја имале таа чест да играат против Пеле, а тоа се Методија Спасовски и Кирил Дојчиновски.


Кој ќе биде новиот шампион, Сити или Арсенал? ↓↓↓


Спасовски и Дојчиновски кој за жал почина оваа година беа дел од легендарната репрезентација на Југославија која играше против Бразил во 1968 година на „Маракан“ пред повеќе од 150.000 гледачи.

Двајцата беа стартери на натпреварот, а Мето Спасовски во седмата минута постигна и гол, натпреварот на крајот заврши без победник 3:3. Спасовски исто така е запишан досега како единствен Македонец кој му дал гол на Бразил.

Коментари
Прочитајте поврзани статии
Load More In Македонски спорт

Проверете

Падна рекордот на Малдини и Албертини: Родри е нов рекордер

Манчестер Сити ја затвори сезоната со победа против Вест Хем од 3:1, а тоа за овој тим зна…