Дома Фудбал Репрезентации Данска ја декласираше Ирска во бараж дуелот со најмногу погодоци (Видео)

Данска ја декласираше Ирска во бараж дуелот со најмногу погодоци (Видео)

0

Селекцијата на Данска со високи 5:1 славеше против Ирска и го обезбеди својот пласман на Мундијалот во Русија.

Ирска имаше поволни 0:0 пред вечерашниот дуел.

Натпреварот одлично започна за Ирците, кои во 6. минута стигнаа до водство преку Дафи.

Кристенсен во 29. минута беше прецизен за 1:1, а три минути подоцна Ериксен беше стрелец на фантастичен погодок и пресврт за Данците.

Оттаму, Данска го сврти целосно мечот во своја корист, па во 636. минута Ериксен повторно беше прецизен за 3:1, и тука се чини беше решено прашањето за победникот на овој меч.

Ериксен го постигна својот хет-трик десет минути подоцна, по грешка на одбраната на Ирците.

Конечните 5:1 ги постави Бендтнер по досудениот пенал за скандинавскиот состав.

Прочитајте поврзани статии
Повеќе An. V.
Load More In Репрезентации

Проверете

Германскиот репрезентативец признава: Поради тероризмот размислував да го напуштам фудбалот

Фудбалерот на Борусија Дортмунд и репрезентативецот на Германија беше дел од натпреварот п…