Дома Фудбал Дали овој податок јасно покажува дека Реал направи голема грешка?

Дали овој податок јасно покажува дека Реал направи голема грешка?

Изгледа дека во Реал направија голема грешка во преодниот рок ова лето.

Фудбалерите на ПСЖ со 3:0 пред своите навивачи ја совладаа екипата на Реал.

ПСЖ на теренот беше далеку подобар ривал, но и покрај тоа најмногу критики од страна на навивачите на „кралевите“ доби Тибо Куртоа.

Поранешниот чувар на мрежата на Челзи пристигна во клубот летото 2018 година после инсистирање на Флорентино Перез набрзо го замени Навас помеѓу стаивите и по доаѓањето на Зидан стана јасно дека Костариканецот ќе биде во втор план во Мадрид.

Поради тоа искусниот чувар на мрежата заврши во ПСЖ додека во Реал на позајмица пристигна Алфонсо Ареола кој ќе биде втор голман на „кралевите“ оваа сезона.

После вчерашниот во кој Навас ја сочува мрежата, додека Куртоа три пати ја вадеше топката од мрежата стана јасно дека во Мадрид направиле погрешна проценка. Во прилог на тоа оди и следниот податок.

Имено, Куртоа не успеал да ја сочува својата мрежа уште од февруари! Значи Белгиецот од февруари примал барем по еден гол на секој натпревар. Од друга страна Навас во првите два настапи за ПСЖ успеа да има „чиста“ мрежа.

Сликата која по тој повод ја направи „Bleacher Report“ веројатно најдобро ја опишува ситуацијата.

Коментари
Advertisements
Прочитајте поврзани статии
Load More In Фудбал

Проверете

Фалеше само гол: Го видовте малото шоу на Санчо против Херта? (ВИДЕО)

Вчера Борусија Дортмунд победи со минимални 1:0 против Херта, единствениот гол на натпрева…