Дома Останати Кошарка Далас на чекор до НБА финалето

Далас на чекор до НБА финалето

Кошаркарите Далас ја совладаа Минесота со 116:107 во третиот натпревар од финалето на Западната конференција и поведоа со 3:0 во серијата. Лука Дончиќ и Кајри Ирвинг ги предводеа домашните и сега само една победа ги дели Маверикси од големото финале во НБА лигата.

Далас дојде до триумфот со серија од 14:3. Во последните 12 минути екипите беа изедначени, а резултатот беше 87:87. На крајот од натпреварот Далас прави серија 14:3 и ја добива третата победа во низа.


Време е за ЕП: Супер дерби уште на стартот, тест за домаќинот! ↓↓↓


Најефикасни кај Маверикси беа Дончиќ и Ирвинг со по 33 поени, а на спротивната страна Ентони Едвардс запиша 26 поени.

Играчите на тренерот Џејсон Кид ќе имаат можност да го обезбедат првото големо финале по 13 години ноќта меѓу вторник и среда (2:30 часот) во Тексас.

Ниту еден тим во историјата на НБА не успеал да обезбеди пласман понатаму по негатива од 3:0 во серијата. Само четири екипи успеаја да се изборат за седми натпревар, но на крајот сепак беа поразени.

Коментари
Прочитајте поврзани статии
Load More In Кошарка

Проверете

Една победа го дели Бостон од НБА историја

Бостон Селтикс, предводени од ѕвездите Џејсон Тејтум и Џејлен Браун ги победија Далас Маве…