Дома Трансфер зона Го сака половина Европа, тој се сели во Лајпциг

Го сака половина Европа, тој се сели во Лајпциг

Играчот за врска на Салцбург, Доминик Собослај е еден од најбараните фудбалери на трансфер пазарот во моментов.

20-годишниот унгарски репрезентативец важи за еден од најголемите таленти во Европа и може да игра на сите позиции во средниот ред, па веќе неколку клубови ја започнаа трката за неговиот потпис.

Многу европски гиганти се борат за неговиот потпис, како Милан, Арсенал, Реал Мадрид, Јувентус и Баерн Минхен.

Собослај има договор со Салцбург до 2025 година и откупна клаузула од 25 милиони евра, сума која нема да биде проблем за споменатите клубови.

Меѓутоа, последните информации од Германија говорат дека Лајпциг е во пол-позиција за неговиот потпис. Двата клуба имаат ист спонзор „Ред Бул“ и наводно веќе го договориле трансферот за јануари.

Коментари
Прочитајте поврзани статии
Load More In Трансфер зона

Проверете

Ѕвездата на Лајпциг се сели во Баерн

Еминентниот весник „Билд“ тврди дека главна трансфер цел на Баерн Минхен на лето ќе биде д…