Дома Фудбал Останато Го имаме првиот клуб кој банкротираше поради Ковид-19

Го имаме првиот клуб кој банкротираше поради Ковид-19

Словачкиот клуб Жилина прогласи банкрот поради тешката финансиска состојба која ја предизвика пандемијата со коронавирусот.

Клубот објави дека финансиската ситуација е очајна, а играчите добија дозволи да си бараат нови клубови.

Датумот кога клубот и официјално ќе оди под стечај е за еден месец, 30. Април. Ова значи дека сите играчи на клубот од тој датум ќе бидат слободни.

Жилина имаше проблеми и пред кризата, а пандемијата и стопирањето на активностите само ги влоши работите. Инаку, Жилина е седумкратен шампион на Словачка, а пред прекинот на првенството беше на второто место на табелата во шампионатот на Словачка.

Коментари
Advertisements
Прочитајте поврзани статии
Load More In Останато

Проверете

Марсело покажа како изгледа неговото тело по изолацијата (ФОТО)

Mногу фудбалери ја искористија домашната изолација за да работат на нивната физичка форма.…