Дома Останати Кошарка НБА Го дели само еден услов: Дончиќ го добива најголемиот договор во историјата на НБА?

Го дели само еден услов: Дончиќ го добива најголемиот договор во историјата на НБА?


Вежби за рехабилитација после повреда на преден вкрстен лигамент ↓↓↓


Како што најавуваат американските медиуми, Лука Дончиќ наскоро би можел да стане најплатекиот кошаркар во историјата на НБА лигата.

Американците тврдат дека Далас му поставил услов на Дончиќ со настап на ол-стар натпреварот, нешто што многу веројатно ќе се случи. Кога условите ќе биде исполнет, Дончиќ ќе добие договор вреден 318 милиони евра.

Така Дончиќ би дошол до заработка од 70 милиони евра по сезона со што ќе го престигне Стеф Кари кој во овој момент е најплатен со 51.9 милиони евра по сезона.

Дончиќ за Далас настапува од 2018 година, а во последната сезона имаше просек од 32.4 поени, 8.6 скокови и 8.0 асистенции по натпревар.

Коментари
Прочитајте поврзани статии
Load More In НБА

Проверете

Судиска анализа: Брера оштетена за чист гол!

Вежби за рехабилитација после повреда на преден вкрстен лигамент ↓↓↓ Денес беше објавена р…