Дома Топ вести Голгетерското „чудо“ Халанд прави изненадувачки трансфер

Голгетерското „чудо“ Халанд прави изненадувачки трансфер

Со само 19 години Ерлинг Халанд игра фантастично оваа сезона и буквално ја воодушеви фудбалска Европа со своите настапи во Лигата на шампиони.

Настапите на Халанд во Лигата на Шампионите не поминаа незабележано од гиганти како Јувентус, Реал Мадрид и Манчестер Јунајтед, кои наводно веќе испраќале понуди.

Извесно е дека клубот од градот на Моцарт значително ќе профитира од продажбата на Халанд. Норвежанецот во Салзбург пристигна на почетокот на оваа година од Молде за само пет милиони евра.

Меѓутоа, медиумите најавуваат дека Халанд може да направи изненадувачки трансфер – во Лајпциг.

Она што ги поврзува овие два клува е секако компанијата „Ред Бул“, која покажа дека Лајпциг е нивниот најголем фудбалски проект во Европа.

Поради тоа често играчи од Салцбург се селат во Лајпциг, а најверојатно таков ќе биде и случајот со Халанд.

Впечатокот е дека Бундеслигата ќе биде добар следен чекор за тинејџерот каде треба додатно да се развие и додатно да се зголеми неговата цена.

Коментари
Advertisements
Прочитајте поврзани статии
Load More In Топ вести

Проверете

Мартин Брајтвајт – уште една во низата грешки на Барселона

Мартин Брајтвајт е уште еден во низата лоши потези на управата на Барселона. Каталонскиот …