Дома Фудбал Репрезентации Германската легенда: Озил и Гундоган треба да бидат исфрлени од репрезентацијата

Германската легенда: Озил и Гундоган треба да бидат исфрлени од репрезентацијата

0
ozil gundogan erdogan

Кон средината на месец мај репрезентативците на Германија, Месут Озил и Илкај Гундоган се сликаа во Лондон со претседателот на Турција, Таип Ердоган. Со ваквиот потег тие го навлекоа бесот на германската јавност.

Посебно на Германцитен е им се допадна што Гундоган покрај сликата на својот Инстаграм профил додаде опис „Мој претседател“. Еден од многуте кој се за тоа овој двоец да биде исфрлен од репрезентација е легендарниот Стефан Ефенберг.

„Ако германскиот сојуз почитува некои темелни вредност, тогаш тие воопшто не би смееле да играат. Единствената добра одлука би била тие двајца да се исфрлат од репрезентацијата. Озил и Гундоган имаат среќа што германскиот сојуз овој пат не постапуваше по своите правила“, изјави Ефенберг.

Да потсетиме, селекторот Лев истакна дека политиката воопшто не го интересира, а со самото тоа и целиот случај.


Следете го Sportski.mk и на


Коментари
Advertisements
Прочитајте поврзани статии
Load More In Репрезентации

Проверете

Милан се држеше, но Јувентус го имаше Роналдо – Португалецот со прв трофеј во дресот на „старата дама“ (ВИДЕО)

Денес во Саудиска Арабија со почеток од 18:30 часот Јувентус и Милан го одиграа италијанск…