Дома Македонски спорт Мак ракомет Георгиевски: Сакаме победнички да ја завршиме групната фаза

Георгиевски: Сакаме победнички да ја завршиме групната фаза

Ракометарите на Вардар го обебзедија пласманот во следната фаза од Лигата на шампионите и сигурно ќе бидат петти, натпреварот против Елверум в среда нема резултатко значење но црвено-црните се мотивирани.

Искусното крило Гоце Георгиевски порача дека сакаат победа за влегување со уште подобра атмосфера во следната фаза.


Уствари викендов е затишје пред бура! ↓↓↓


„Со исклучувањето на Брест ние ги добивме бодовите и се пласиравме во следната фаза. Резултатски натпреварот со Елверум не значи многу, но играчки сигурно дека е така. Сакаме да ја завршиме групата со победа и така на добар начин да обезбедиме место во нокаут фазата. Елверум е еден квалитетен тим. Играа одлично во групната фаза и со сите противници беа во егал, успеаа да им одземат бодови и на некои фаворити. Затоа очекувам квалитетен и неизвесен натпревар. Натпреварот за нив значи многу затоа што имаат ист број на бодови како и Загреб, сепак тоа нас не треба да не загрижува, ние ќе си ја гледаме нашата игра“, изјави Георгивски.

Натпреварот помеѓу Вардар и Елверум се игра в среда од 20:45 часот.

Фото: РК Вардар

Коментари
Прочитајте поврзани статии
Load More In Мак ракомет

Проверете

Младите ракометарки ги добија противниците во групите за СП кое ќе се игра во Скопје

Младите ракометарки до 20 години на Македонија денеска ги дознаа своите противнички за Све…