Дома Фудбал Останато Генијалниот Мбапе направи нешто што не му успеало на никој претходно

Генијалниот Мбапе направи нешто што не му успеало на никој претходно

Килијан Мбапе е фудбалер кој го носи прекарот „новиот Пеле“ и има предиспозиции да стане еден од најголемите во историјата.

Мбапе и вчера против Андора во натпреварот во кој Франција победи со 4:0 се запиша во листата на стрелци. Со голот против Андорците Мбапе влезе во историјата.

На 30-тина метри од голот ја доби топката од Гризман и тргна кон голот при што два пати ја допре топката пред велемајсторски да го лобува голманот на Андора. Тој гол за Мбапе беше 100-ти во кариерата.

Мбапе така во најголем стил успеа во нешто што до неговата возраст не им успеало ниту на Меси, ниту на Роналдо.
Со само 20 години и 173 денови Мбапе постигна 100 гола во кариерата.

На Меси за такво нешто му беа потребни две години повеќе бидејќи до „стотката“ стигна со 22 години и 97 денови, додека на Роналдо му беа потребни 22 години и 356 денови.

Мбапе вака ги распореди првите 100 голови во кариерата: 27 за Монако, 60 за Пари Сен Жермен и 13 за Франција.

Коментари
Advertisements
Прочитајте поврзани статии
Load More In Останато

Проверете

Марсело покажа како изгледа неговото тело по изолацијата (ФОТО)

Mногу фудбалери ја искористија домашната изолација за да работат на нивната физичка форма.…