Дома Трансфер зона Гвардиола плаќа „безобразна“ сума за ѕвездата на Кристал Палас

Гвардиола плаќа „безобразна“ сума за ѕвездата на Кристал Палас

0

Манчестер Сити само што ја освои титулата во Премиер лигата, а менаџерот Пеп Гвардиола веќе крои планови за следната сезона.

Англиските медиуми пренесуваат дека прва цел на „граѓаните“ ова лето ќе биде универзален фудбалер, кој може да игра на сите позиции во нападот.

Откако во јануари ја загуби битката за потписот на Алексис Санчез, сега Гвардиола се насочува кон ѕвездата на Кристал Палас – Вилферд Заха.

Заха оваа сезона игра фантастично и го привлече вниманието на сите големи англиски клубови, а Гвардиола е спремен да ја победи конкуренцијата со богата понуда.


Следете го Sportski.mk и на


Имено, Кристал Палас за слободата 25-годишниот фудбалер бара 50 милиони фунти, сума која Манчестер Сити е спремен да ја плати.

Тоа предизвика полемика во англиската јавност, бидејќи многумина сметаат дека таа сума е превисока за фудбалер кој оваа сезона има статистика од седум гола и четири асистенции.

Коментари
Advertisements
Прочитајте поврзани статии
Load More In Трансфер зона

Проверете

УЕФА му направи проблем на Милан: Игуаин нема да биде откупен – може да заврши во Премиер лигата!

Oткупот на Гонзало Игуаин од страна на Милан изгледаше како формалност минатото лето кога …