Дома Фудбал Англија Гвардиола најави: Ако тоа се случи оваа сезона – заминувам!

Гвардиола најави: Ако тоа се случи оваа сезона – заминувам!

Тренерот на Манчестер Сити Пеп Гвардиола даде интересна изјава по поразот од Астон Вила кој веројатно беше негов најлош натпревар во тренерската кариера (ТУКА).

Фудбалерите на Астон Вила доминираа на теренот и заслужено славеа против актуелниот англиски и европски шампион со 1:0.


ТОП викенд: Битка за Манчестер и две дербија во Италија! ↓↓↓


Гвардиола по натпреварот на прес-конференцијата вообичаено одговораше на прашањата на нвоинарите, а во една од изјавите најави дека ако сезонава освои тројна круна би можел да замине во пензија.

„Ако осезонава освоиме тројна круна ќе заминам во пензија. Тоа е сигурно. Знам дека е многу тешко. Во Англија имало навистина силни тимови, а само една со Сер Алекс Фергусон успеа тоа да го направи“, изјави Гвардиола.

На прашањето конкретно за натпреварот против Астон Вила, Пеп беше искрен.

„Победи подобрата екипа на теренот“, призна шпанскиот стратег.

„Моја должност е како тренер да пронајдам решение да излеземе од оваа ситуација. Во изминатите години сме имале порблеми, меѓутоа секогаш сме успевале да го најдеме вистинското решение“, додаде Пеп.

Коментари
Прочитајте поврзани статии
Load More In Англија

Проверете

Каков потег: Додека сите протестираат, Модриќ покажа колку е голем!

Бурни се реакциите во шпанската фудбалска јавност по вчерашниот натпревар помеѓу Валенсија…