Дома Останати Вујовиќ по натпреварот: Изгледа дека и по 43 години во ракометот не ги знам правилата

Вујовиќ по натпреварот: Изгледа дека и по 43 години во ракометот не ги знам правилата

0
vujovic

Македонија славеше во вчерашниот натпревар против Словенија и така со победа (25:24) го започна Европското првенство во Хрватска.

Мора да истакнеме дека нашите момци ја совладаа репрезентацијата која на последното Светското првенство стигна до третото место, а стратегот на Словенците, Веселин Вујовиќ по натпреварот беше револутиран на судењето.

„Морам да признаам дека по 43 години во ракометот и понатаму не ги знам ракометните правила. Не ги познавам судиските критериуми и не знам зошто во поголемиот број случаи беа исклучени моите ракометари. Имавме еден гол предност во вториот дел, а тогаш ни беше исклучен ракометар на другата страна и никој не знае зошто. Ги прашав делегатите поради кого се игра оваа игра, поради гледачите и ракометарите или поради нив кои одлучуваат за се“, изјави Вујовиќ кој потоа сепак ја критикуваше и својата екипа.

„За нас ова беше лош натпревар. Не ја видов онаа сила, онаа моќ, дрскост и безобразул на моите ракометари. Го покажаа тоа 15 минути во вториот дел, но тоа беше се, едноставно вака не можеш да играш на едно големо натпреварување“, заврши Вујовиќ.

Коментари
Прочитајте поврзани статии
Повеќе S. D.
Load More In Останати

Проверете

Мајк Тајсон: Ѓоковиќ ми е омилен, но Федерер е најдобар на сите времиња

Легендарниот боксер Мајк Тајсон зборуваше за двајцата тенисери кои важат за едни од најдоб…