Дома Фудбал Италија Во договорот на Пиоли со Милан има посебна клазула според која може да добие отказ

Во договорот на Пиоли со Милан има посебна клазула според која може да добие отказ

Стефано Пиоли од вчера и официјално е тренер на Милан.

После салбиот старт на сезоната Марко Џампаоло доби отказ на клупата, а на негово место „росонерите“ го доведоа 53 годишниот Пиоли.

Пиоли со Милан потпиша договор на две години вреден еден милион евра по сезона со дополнителни бонуси, но во неговиот договор има и откупна клазула според која може да биде сменет на крајот од сезоната.

Според клазулата договорот автоматски ќе му биде раскинат ако не заврши помеѓу најдобрите шест екипи во Италија и тоа единствената цел која ќе му биде поставена за оваа цел.

Секако и целта на Пиоли е да успее со тимот да се пласира во некое европско натпреварување.

„Дојдов со ентузијазам и страст. Убеден сум дека заедно можеме да направиме големи работи. Ги респектирам навивачите, но тие имаат право да ме критикуваат. Нивните критики се дополнителен мотив за мене. Во наредните 10 дена е важно да направам се и да ја искористам секоја прилика. Џампаоло е добар тренер, но е поинаков од мене“, изјави Пиоли на вчерашното претставување.

Претходно во кариерата Пиоли ги водеше Интер, Лацио, Фиорентина, Болоња…

Коментари
Advertisements
Прочитајте поврзани статии
Load More In Италија

Проверете

Ван Перси го советува Јунајтед: Купете го Кавани, тој е гол машина

Поранешниот напаѓач на Манчестер Јунајтед, Робин Ван Перси кој беше најдобар стрелец на кл…