Дома Фудбал Во Барса одбија 50% помала плата, па Бартомеу сега присилно им скратува 70%?

Во Барса одбија 50% помала плата, па Бартомеу сега присилно им скратува 70%?

Првотимиците на Барселона го одбија предлогот на раководството за намалување на платите.

Поради пандемијата со коронавирусот многу клубови се приморани да ги намалат платите на вработените и играчите, а од Барселона на фудбалерите им предложиле додека не се игра фудбал да добиваат 50% од нивните примања.

Меѓутоа играчите на каталонскиот гигант го одбија таквиот предлог, а ако се точни информациите на шпанските медиуми направиле грешка.

Наводно, во Шпанија постои закон кој на клубовите им дава право во време на пандемија да ги намалат платите за 70% и се очекува тоа Бартомеу да го направи.

Првенството во Шпанија како и во цела Европа (освен Белорусија) се стопирани и не се знае кога ќе продолжат. Ќе видиме како ќе се развива и ситуацијата во Барселона.

Коментари
Прочитајте поврзани статии
Load More In Фудбал

Проверете

Голем гаф на Сити: Го купија Дијаз, а мислеа на Кулибали 📸

Манчестер Сити направи голем гаф откако го претставија Рубен Дијаз кој дојде во Сити од Бе…