Дома Фудбал Репрезентации (Видео) Иско и Мората ја „срушија“ Италија, прекината неверојатна низа на „Аѕурите“ во квалификациите!

(Видео) Иско и Мората ја „срушија“ Италија, прекината неверојатна низа на „Аѕурите“ во квалификациите!

Дербито на вечерта во квалфикациските натпревари го одиграа репрезентациите на Шпанија и Италија, а победа запишаа домаќините со убедливи 3:0.

Шпанците беа подобриот противник на теренот и заслужено стигнаа до оваа важна победа во борбата за првата позиција во групата во која се наоѓа и нашата селекција. Резултатот беше отворен во 14 минута кога фудбалерот на Реал Мадрид, Иско, мајсторски изведе слободен удар и го матираше Џиџи Буфон. Новиот погодок стигна во 40 минута и повторно беше дело на Иско кој овој пат со удар од работ на шеснаесетникот го совлада Буфон и по втор за едно полувреме.

Вториот дел не донесе многу промени, „црвената фурија“ продолжуваше да биде подобар противник на теренот. Конечните 3:0 ги постави, Алваро Мората во 77 минута од средбата.

За Италија ова беше прв пораз во еден квалификациски натпревар после 57 натпревари без пораз.

Коментари
Advertisements
Прочитајте поврзани статии
Load More In Репрезентации

Проверете

Играчот за кого Роналдо рече дека е подобар од него: Славата го уништи, кокаинот го однесе во затвор

Го споредуваа со Фиго, требаше да биде дел од новата генерација на Португалија предводена …