Дома Останати Венус ја надигра Серена на Индијан Велс

Венус ја надигра Серена на Индијан Велс

0

Венус Вилијамс ја елиминираше својата сестра Серена во третото коло од Индијан Велс, откако ја победи со со 6:3, 6:4.

За последен пат, двете сестри играа една против друга во финалето на Отвореното на Австралија во 2017 година, кога победи Серена, а подоцна се дозна дека е бремена.

Дуелот беше вкупно 29-ти меѓу двете сестри, а билансот е во корист на помладата сестра која има 17 успеси.

Средбата траеше еден час и 26 минути. Венус заврши со шест асови, четири пати направи брејк, како и осум двојни грешки. Серена имаше 4 асови, две брејка и три двојни грешки.


Следете го Sportski.mk и на


Во четвртиот круг Венус Вилијамс ќе се соочи со латвиската тенисерка Анастасија Севастова, која ја победи Германката Јулија Гергес со 6: 3, 6: 3.

Коментари
Advertisements
Прочитајте поврзани статии
Load More In Останати

Проверете

За историја: Ѓоковиќ и Федерер вечерва за прв на иста страна ќе ја претставуваат Европа

Вечерва од 20:00 часот по средноевропско време во Чикаго започнува Лајвер купот, турнир на…