За само пет години играње во лигата на шампионите нашите девојки поставија нов клупски но и рекорд на Македонија – станаа најуспешна екипа во лигата на шампионите. Со завршувањето на натпреварите од Главната фаза сезонава вардарки влегоа во Топ-10 екипи на сите времиња во ЛШ.

Пред почетокот на сезоната Вардар беше на 13 место на листата, и пред нас беше и Кометал ЃП кој имаше вкупно 47 победи остварено во своето претходно играње. При правењето на листата на најдобрите екипи предвид се земени само настапите во лигата на шампионите, но не и оние во квалификациите.

Вардарки одиграа вкупно 12 натпревари сезонава во ЛШ, остварија 11 победи и само еден пораз. Така стигнавме до вкупно 74 одиграни натпревари во ЛШ, од што на 52 победивме, одигравме 6 нерешени средби а на 16 бевме поразени. Имаме освоено вкупно 110 бода досега во ЛШ, и процен на успешност од над 70 отсто.
Ни остануваат уште најмалку две, а најмногу четири натпревари до крајот на сезонава и можеме само да го подобриме процентот на успешност.

Во Топ-10 најдобри екипи во ЛШ на сите времиња се: Ѓер, Будуќност, Хипо, Ларвик, Крим, Виборг, ФТЦ, Влчеа, Вардар, Астро Сагунто и Подравка.

Сезонава Вардар во главната фаза исто така има резултати како ниту една друга екипа:
– најдобар напад – постигнати 301 гол
– најдобра гол разлика – плус 56 гола
– најмногу победи – 9 (вкупно 13 во сезоната)
– најмалку порази – 1
– најдобар просек на постигнати голови – 30,1 по натпревар
– најмногу освоени бодови – 18

Нов клупски рекорд е:
– најдолга серија победи – 9
– најмногу освоени бодови после главната фаза – 18
– најдобра гол разлика – плус 56

Следните европски предизвици за Вардар се настапот во четврт-финалето на лигата на шампионите. Противник ни е дански Митјиланд. Првиот меч Вардарки го играaт на гостински терен во периодот од 6 до 8 април, а реваншот е во периодот од 13 до 15 април во Скопје. Победникот ќе се пласира на Ф4 турнирот во Будимпешта.

Коментари
loading...
Прочитајте поврзани статии
Load More In Мак ракомет

Проверете

2.700 евра ја делат Ирина од можност за настап на Олимпијада во 2020 – институциите и фирмите глуви

Само 2.700 евра се потребни за 14-годишната Ирина Јованска од Прилеп да си го оствари нејз…