Репрезентацијата на Русија обезбеди пласман на СП, кое наредната година ќе се одигра во Германија и Данска. Избраниците на Кокшаров успеаа да ја надоместат негативата од еден гол, која ја имаа по првиот дуел на гостински терен и пред својата публика високо ја совладаа Чешка, со резултат 29:21

Стартот на мечот им припадна на Русија, кога беа во водство од 2:0, за противникот да донесе израмнување на 3:3 и 4:4. Следеа два последователни голови за домашната селекција, која од тој момент имаше контрола на резултатот. По десет минути игра имаа и водство од 8:5. Во три наврати од првиот дел имаа и највисоки пет голови предност, но Чешка до истекот на првите 30 минути успеа да намали на 14:11, за внесе неизвесност и во вториот дел.

Првиот гол во вториот дел го постигнаа избраниците на Кокшаров, кои поведоа со 15:11. Се до последните десет минути од мечот, Русија имаше предност, која се движеше од 2-4 голови разлика. Последната резултатска неизвесност беше при резултат 22:20, кога следеше “потоп“ на чесите, со оглед дека до крајот на дуелот, Русија направи серија од 7:1 и го заврши овој реванш натпревар со убедлива победа од 29:21.

Од играчите на Вардар, Шишкарев постигна 4 голови, додека Дибиров 3. Новото засилување и повратникот во Вардар, Горбок беше стрелец на пет голови.

Advertisements
Прочитајте поврзани статии
Load More In Останати

Проверете

Надал супериорно против Ѓоковиќ за нова титула во Рим (видео)

Надал го совлада Ѓоковиќ со 6:0, 4:6 и 6:1 за вкупно 34 мастерс трофеј во кариерата и 9-та…