Дома Фудбал Италија Вакво нешто во Серија А не се случило повеќе од половина век

Вакво нешто во Серија А не се случило повеќе од половина век

Интер вчера со победата против Милан го потврди Скудетото кое го освои заслужено по сезоната во која имаше фантастични резултати. Со Скудето е поврзан и уште еден куриозитет за италијанското првенство.

Имено, тренерот Инзаги е шести различен тренер кој го освоил Скудетото во последните шест години. Вакво нешто се случува за првпат по периодот од 1967 до 1972 година кога само Јувентус освои две титули.


Кој ќе биде новиот шампион, Сити или Арсенал? ↓↓↓


Во псоледните шест години во Серија А, Јувентус освои две Скудета, Интер триумфираше исто така двапати и по еднаш Милан и Наполи. Тренерите кои ги освојуваа титулите се: Масимилијано Алегри, Маурицио Сари, Антонио Конте, Стефано Пиоли, Лучијано Спалети и Симоне Инзаги.

Коментари
Прочитајте поврзани статии
Load More In Италија

Проверете

Англичаните стравуваат: Кејн се мачи со повреда пред Европското првенство

Напаѓачот на англиската репрезентација и Баерн Минхен Хари Кејн (30) мака мачи со повреда …