Дома Фудбал Останато Буфон со емотивна порака го испрати Касиљас во пензија

Буфон со емотивна порака го испрати Касиљас во пензија

Денес Икер Касиљас објави дека заминува во пензија, а таа негова реакција разбирливо предизвика бројни реакции во фудбалскиот свет.

Касиљас е огромно име во фудбалскиот свет и еден од неговите најголеми ривали во текот на кариерата беше голманот на Јувентус Џанлуиџи Буфон. Двата голмани имаа многу дуели и нивното ривалство е огромно, меѓутоа секогаш покажуваа и голема почит еден кон друг.

Буфон по објавата на неговиот колега испрати емотивна порака.

„Велат дека конкуренцијата нè прави подобри од другите, но не е совршени соочени со самите нас. Можеби таа залудна потрага по совршенство е она што нè натера да сме тоа што сме. Благодарам Икер, без тебе, сè ќе беше помалку значајно“, стои во објавата на Буфон

Коментари
Прочитајте поврзани статии
Load More In Останато

Проверете

Подзаборавениот Џердан Шаќири се врати со маестрален погодок 🎥

Ливерпул моментално игра во гости кај нисколигашот Линколн во натпревар од 1. коло од англ…