Дома Фудбал Останато Бурак Јилмаз стави крај на кариерата

Бурак Јилмаз стави крај на кариерата


Викенд на градски дерби дуели: Арсенал - Тотенхем и Атл.Мадрид - Реал М. ↓↓↓


Eден од најдобрите напаѓачи кои Турција некогаш ги имала, Бурак Јилмаз одлучи да стави крај на кариерата.

37-годишниот напаѓач одлучи да ја заврши кариерата која ја започна во сезоната 2002/2003.

Од моментот кога првпат излезе на теренот во дресот на Анталија, до денес Јилмаз постигна 283 гола во клупскиот фудбал и освои три титули. Двапати беше шампион со Галатасарај, еднаш со Лион.

Беше еден од најдобрите фудбалери на Лил кога во сезоната 2020/2021 ПСЖ беше срушен.

Покрај Анталија, Галатасарај и Лил играше уште за Бешикташ, Маниса, Фенербахче, Трабзон, Пекинг Гуан, а кариерата ја завршува како играч на Фортуна Ситард. За репрезентацијата на Турција постигна 31 гол.

Коментари
Прочитајте поврзани статии
Load More In Останато

Проверете

Познато кога ќе продолжи холандското дерби

Викенд на градски дерби дуели: Арсенал - Тотенхем и Атл.Мадрид - Реал М. ↓↓↓ Холандската ф…