Дома Останати Кошарка НБА Бруклин го расипа големиот јубилеј на Леброн

Бруклин го расипа големиот јубилеј на Леброн

Бруклин серијата од пет натпревари ја продолжи славејќи против Лејкерси со 109:98.

Нетси со оваа победа го расипаа големиот јубилеј на Леброн Џејмс кој стигна до 35.000 поени. Сега на вечната листа пред него се само Карим Абдул Џабар со 38.387 и Карл Мелоун со 36.938 поени.

До ова големо достигнување Леброн стигна како најмлад играч и му требаа помалку натпревари од Џабар и Мелоун. Леброн до 35.000 поени стигна со 1295 натпревари, 28 помалку од Џабар и 74 од Мелоун.

Јубилејниот поен „кралот“ го постигна во втората четвртина, а натпреварот го заврши со 32 поени, осум скока и седум асистенции. Кај Лејкерси за триумф недостасуваа поените на Ентони Дејвис.

Џејмс Харден дојде до 11. дабл-дабл во низа со учинок од 23 поени и 11 асистенци, Кајри Ирвинг запиша 16 поени, а Харис 21. Треба да се спомене дека Нетси играа без Кевин Дурант.

Покрај овој меч беа одигран и уште два, Торонто славеше против Милвоки со резултат 110:96, а Мајами запиша труимф против Сакраменто од 118:110.

Коментари
Прочитајте поврзани статии
Load More In НБА

Проверете

Доказ дека Роналдо си заминува од Јувентус🎥

Иднината на Кристиано Роналдо во Јувентус е неизвесна и се погласни се шпекулациите дека ќ…