Дома Фудбал Англија Бројките не лажат: Вчерашниот натпревар бил најлош во тренерската кариера на Гвардиола

Бројките не лажат: Вчерашниот натпревар бил најлош во тренерската кариера на Гвардиола

Aстон Вила вчера го победи Манчестер Сити со 1:0, но тимот на Унаи Емери не само што славеше туку и го надигра актуелниот европски шампион.

Статистичарите објавија податок дека вчерашниот натпревар на Гвардиола бил неговиот најлош во тренерската кариера. Само поради одличниот Едерсон на голот Манчестер Сити загуби само со 1:0, Вила имаше уште барем 2-3 одлични прилики за гол.


ТОП викенд: Битка за Манчестер и две дербија во Италија! ↓↓↓


Манчестер Сити од друга страна имаше само два шута кон голот на Астон Вила и тоа е најмалку на еден тим кој го водел Гвардиола.

Астон Вила на Сити му шутирала дури 22 пати и тоа исто така е најмногу на еден тим против Гвардиола.

Коментари
Прочитајте поврзани статии
Load More In Англија

Проверете

Каков потег: Додека сите протестираат, Модриќ покажа колку е голем!

Бурни се реакциите во шпанската фудбалска јавност по вчерашниот натпревар помеѓу Валенсија…