Дома Фудбал Бразилците бесни: Без ВАР повеќе не играме!

Бразилците бесни: Без ВАР повеќе не играме!

Фудбалерите на Шпанија и Бразил ремизираа 3:3 синоќа во Мадрид, во пријателски натпревар.

Спектакуларна натпревар одиграа двете силни селекции, но гостите беа огорчени по мечот. Се чини дека е со право, бидејќи сомнителни беа два пенали за домашните.


Уствари викендов е затишје пред бура! ↓↓↓


Натпреварот беше полн со тензија, а беше решен во 96. минута, кога Лукас Пакета од пенал, трет на натпреварот, му донесе реми на Бразил. Имаше многу дискусии, турканици, остри стартови, но и контроверзни одлуки на судијата Антонио Нобре од Португалија, кои придонесоа да се разгорат страстите.

Првиот пенал за Шпанија беше многу сомнителен, бидејќи се чини дека младиот Јамал ​​направи прекршок, а прашање е И дали дуелот помеѓу Бералдо и Дани Карвахал во 85. минута беше навистина прекршок?

Затоа, не изненадува ставот на претседателот на Фудбалската федерација на Бразил (ЦБФ), Едналдо Родригес, кој истакна дека ќе ја извести ФИФА дека петкратните светски шампиони нема да играат пријателски натпревари без ВАР технологијата.

„Бразил ќе ја информира ФИФА дека не само на официјалните натпревари на бразилскиот тим, туку и на пријателските, употребата на ВАР е задолжителна. Фудбалот многу напредуваше во Европа и такви работи се неприфатливи на толку важен натпревар“, рече Родригез. .

Со него се согласуваат и играчите. Савио од Жирона се чуди зошто не се користеше ВАР на дуелот меѓу толку силни екипи.

“Тоа е чудно, навистина чудно. Не знам дали некогаш сум играл натпревар во кој немало ВАР. А што да кажам за пеналите… Не смеам да зборувам за тоа”, изјави 19-годишникот.

Андреас Переира смета дека судиите им помогнале на Шпанците, иако пеналот за Бразил беше на границата…

“Да се ​​користеше ВАР, немаше да се досуди ниту еден од нивните два пенали. Мора да има видео технологија на вакви натпревари. Судиите и онака се навикнати на тоа, па им е потешко да судат без ВАР”, смета играчот на Фулам.

Коментари
Прочитајте поврзани статии
Load More In Фудбал

Проверете

ПСЖ и Дортмунд се први полуфиналисти во ЛШ

Пари Сент Жермен и Борусија Дортмунд обезбедија полуфинале откако вечерва беа подобри од Б…