Дома Фудбал Останато Барселона поради бизарна причина не го купила Бензема во 2008 година

Барселона поради бизарна причина не го купила Бензема во 2008 година

Барселона во 2008 година имала прилика да го купи Карим Бензема меѓутоа Каталонците поради бизарна причина се откажале од трансферот, па една година подоцна Бензема заврши во Реал Мадрид и сега петти најдобар стрелец во историјата на „кралевите“.

Во таа 2008 година Бензема бил блиску до Реал, преговорите добро се одвивале. Барселона била спремна да плати колку што бара Лион, меѓутоа работите тргнало во лоша насока кога дошло време за состанокот.

Тогаш главен во спортскиот сектор кај Барселона беше Чики Бегиристајн и тој ги водел преговорите со Бензема.

Бегиристајн се разочарал од Бензема кога дошол состанокот. На тој состанок Бензема ниту еднаш не го погледнал во очи Бегиристајн и тоа за човекот на Барселона било крајно разочарувачки. За проблем го сметале и неговото опкружување, па во Барселона се откажале од намерата да го доведат.

Коментари
Прочитајте поврзани статии
Load More In Останато

Проверете

Ова се термините за полуфиналните натпревари во ЛЕ

Екипите на Шахтјор и Севиља синоќа обезбедија пласман во полуфиналето на Лига Европа. Шахт…