Дома Фудбал Барса ќе има голем економски профит ако го врати Меси

Барса ќе има голем економски профит ако го врати Меси


Топ 10 најголеми фудбалски дербија ↓↓↓Барселона ќе добие огромни финансиски приходи доколку успее на лето да го врати во клубот Лионел Меси, пишува каталонски „Спорт“.

Договорот на Аргентинецот со ПСЖ истекува на крајот од сезоната, а раководството на Барселона не ја крие желбата повторно да го доведе на „Камп Ноу“.

Позитивните страни од враќањето на Меси во Барселона не би биле само спортско-технички и сентиментални, туку и економски.

Според пресметките на Каталонците, од доаѓањето на Меси ќе заработат околу 230 милиони евра. Приближно 150 милиони евра од зголемувањето на спонзорските договори и околу 80 милиони евра повеќе приходи од натпреварите на тимот.

Коментари
Прочитајте поврзани статии
Load More In Фудбал

Проверете

Спалети потврди: Заминувам бидејќи сум уморен

Топ 10 најголеми фудбалски дербија ↓↓↓ После претсдателот Де Лаурентис, сега и самиот Лучи…