Дома Трансфер зона Арсенал тргнува по ѕвездата на Бока Јуниорс

Арсенал тргнува по ѕвездата на Бока Јуниорс

0

Ѕвездата на Бока Јуниорс, Кристиан Павон е примарна трансфер цел на Арсенал, пренесуваат англиските медиуми.

22-годишниот Павон, кој настапи на Светското првенство неодамна потпиша четиригодишен договор со Бока Јуниорс, во кој има откупна клаузула од 50 милиони евра.

Крилниот напаѓач постигна 8 гола и запиша 19 асистенции на 34 меча минатата сезона, а со тоа се наметна и во аргентинската репрезентација на Мундијалот каде настапи на сите четири меча.

За него постои интерес од многу европски гиганти, но Арсенал е најконкретен и е спремен во јануари да ја активира откупната клаузула.


Следете го Sportski.mk и на


Коментари
Advertisements
Прочитајте поврзани статии
Load More In Трансфер зона

Проверете

Откриено: Бензема бил на чекор од Барселона, но трансферот пропаднал поради бизарна причина

Во летото 2018 година Карим Бензема бил блиску до потпис со Барселона. Пред сезоната 2008/…