Дома Видео Аргентина го сруши Бразил на Маракана, Меси ја освои првата Копа Америка

Аргентина го сруши Бразил на Маракана, Меси ја освои првата Копа Америка

Аргентина во финалето на Копа Америка на Маракана го победи Бразил со 1:0 и по 15. пат стана првак на Јужна Америка.

Аргентина со овој наслов се изедначи на врвот со Уругвај по бројот на титули. Бразил е на третото место со девет освоени титули.

Гаучосите на овој трофеј чекаа цели 28 години. Последен пат Аргентина беше првак во далечната 1993. година.

Исто така, она што посебно е интересно е што Лео Меси за прв пат во кариерата освои една важна титула со репрезентацијата на Аргентина.

Единствениот стрелец на натпреварот беше Ди Марија во 21. минута.

Коментари
Прочитајте поврзани статии
Load More In Видео

Проверете

Николов дел од историската победа над Реал, ПСЖ го доби дербито со Сити🎥

Шериф Тираспол на Бобан Николов го приреди најголемото изненадување во поновата историја н…