Дома Фудбал Анчелоти соопшти одлична вест: Милитао експресно се опоравил!

Анчелоти соопшти одлична вест: Милитао експресно се опоравил!

Тренерот на Реал Мадрид, Карло Анчелоти денеска изјави дека бразилскиот дефанзивец Едер Милитао се опоравил од тешката повреда на коленото и би требало да заигра на натпреварот против Атлетик Билбао.

“Можеби ќе настапи утре и тоа е најважната вест. Тренираше добро, се уште не 100% спремен бидејќи не одиграл на натпревар, но можеме да сметаме на него”, изјави Анчелоти на прес-конференцијата.


Уствари викендов е затишје пред бура! ↓↓↓


Милитао ги скина предните вкрстени лигаменти на левото колено во август и се очекуваше да паузира една година, односно да се врати пред почетокот на наредната сезона, меѓутоа Бразилецот се опорави многу порано од предвиденото. Ова е добра вест и за Бразил бидејќи тој ќе биде во комбинација за настап за репрезентацијата на Бразил на Копа Америка.

Анчелоти не ја отфрли можноста Милитао да биде во стартниот состав на првиот натпревар од четвртфиналето на Лигата на шампионите против Манчестер Сити, дури и ако на Бразилецот му „фали малку фудбал во нозете“.

Натпреварот против Билбао, Реал Мадрид го игра утре од 21:00 часот.

Коментари
Прочитајте поврзани статии
Load More In Фудбал

Проверете

Жена навивач на Борусија направи срамен потег, се бара да и се забрани влез на стадионот 🎥

Eкипата на Борусија Дортмунд вчера го победи Атлетико Мадрид со 4:2 и така се пласираше во…