Дома Фудбал Анчелоти кажа што треба да направи Крос за да ја добие „Златната топка“

Анчелоти кажа што треба да направи Крос за да ја добие „Златната топка“

Италијанскиот тренер Карло Анчелоти не криеше дека сака Тони Крос да ја добие „Златната топка“, но исто така е свесен дека тоа тешко може да се случи.

Анчелоти сепак верува дека Крос би можел да го освои престижното признание ако Германија го освои Европското првенство кое се игра ова лето, а Реал Мадрид слави против Борусија Дортмунд во финалето од Лигата на шампионите.


Кој ќе биде новиот шампион, Сити или Арсенал? ↓↓↓


„Сакам Крос да ја освои Златната топка, но реално не мислам дека ќе ја добие. Сепак, се може да се случи, ќе видиме. Ова лето има Европско првенство, ако ја освиме Лигата на шампионите и триумфира со Германија на ЕП, тогаш може да биде во игра да ја добие“, изјави Анчелоти.

Реал Мадрид финалето во Лигата на шампионите ќе го игра против Борусија Дортмунд на 1. јуни на „Вембли“.

Коментари
Прочитајте поврзани статии
Load More In Фудбал

Проверете

Историјата е испишана: Леверкузен влезе во друштво на Јувентус, Милан и Арсенал

Баер Леверкузен денес во последното коло славеше победа од 2:1 против Агусубург и така ост…