Дома Трансфер зона Англиските гиганти се „тепаат“ за талентот на Спортинг

Англиските гиганти се „тепаат“ за талентот на Спортинг

Ливерпул и Арсенал се заинтересиран за дефанзивецот на Спортинг Лисабон, Нуно Мендеш, пренесуваат англиските медиуми.

18-годишниот дефанзивец е младински репрезентативец на Португалија и важи за еден од најголемите таленти во Европа.

Мендеш може да игра како лев бек и како стопер, а за него интерес покажуваат многу европски гиганти, пред се Ливерпул и Арсенал.

Неодамна Мендеш потпиша професионален договор со Спортинг Лисабон до 2025 година, а во него е поставена откупна клаузула од 45 милиони евра.

Во сезоната 2019/20, Нуно Мендеш одигра 17 натпревари за Спортинг У23, еден натпревар за екипата на У19, а исто така запиша и 9 настапи за првиот тим на Спортинг.

Европските гиганти веќе ја започнаа битката за неговиот потпис и се очекува Мендеш на лето да направи голем трансфер.

Коментари
Прочитајте поврзани статии
Load More In Трансфер зона

Проверете

Џани може да се пресели во Галатасарај!?

Во турските медиуми се пишува за можен трансфер во јуни на Езгјан Алиоски во редовите на Г…