Дома Топ вести АДСДП демантира: Головите беа регуларни – биле сменети само поради Мурињо!

АДСДП демантира: Головите беа регуларни – биле сменети само поради Мурињо!

По завршувањето на натпреварот помеѓу Шкендија и Тотенхем, главна тема во медиумите, не само кај нас туку и во светските беше димензијата на головите.

Мурињо на прес-конференција се пожали дека еден од головите не ги исполнува стандардите и дека бил пет сантиметри понизок од предвидената големина. Ваквата вест брзо се рашири низ целиот свет.

Од АДСДП денес излегоа со соопштение во кое тврдат дека висината била во ред, но ги смениле головите само затоа што така сакал Мурињо.

Во продолжение ви го пренесуваме нивното соопштение во целост:

„АД за изградба и стопанисување ги отфрла како неосновани тврдењата во одредени медиуми дека е направен пропуст во димензиите на рамката на еден од головите на Националната Арена „Тодор Проески’’. Пред почетокот на овој натпревар, исто како и пред сите меѓународни натпревари делегат на УЕФА и судиите извршија проверка на целокупниот терен. По детално извршената проверка, од нивна страна беше потврдено дека се задоволени условите за одржување на натпреварот. Димензиите на рамките на головите беа во рамки на УЕФА правилата, односно делегатот на УЕФА и судиите констатираа дека се во рамки на дозволеното отстапување. По реакцијата на тренерот на Тотенхем, во интерес на натпреварот , висината на двата гола веднаш беше минимално корегирана. На официјалната интернет страница на екипата на Тотенхем не само што немаше какви било забелешки за условите за игра, туку сите објави беа во насока на пофалби за одличната организација на натпреварот и условите за игра . Во изминатите 20 дена на Националната Арена „Тодор Проески’’ беа одиграни 5 меѓународни натпревари и сите ги поминаа ригорозните инспекциски контроли на УЕФА. АДСДП смета дека ваквите написи, без дополнителна проверка на фактите се единствено на штета на спортот и спортските работници во државата, како и на максималните напори кои ги вложува раководството на АДСДП во одржувањето на Националната Арена „Тодор Проески’’ според сите светски стандарди“, соопштија од АДСДП.

Коментари
Прочитајте поврзани статии
Load More In Топ вести

Проверете

Малдини по победата против Рома соопшти одлични вести за навивачите на Милан

Ретко кој очекуваше дека после пет кола Милан ќе биде лидер во Серија А и тоа со само два …