Дома Останати Кошарка Започна НБА лудилото: Кари и Дурант беа премногу за Оклахома, Бостон и подобар од Филаделфија (ВИДЕО)

Новата сезона во НБА лигата започна изминатата ноќ, а на отварањето победи запишаа Бостон Селтикс и актуелниот шампион Голден Стејт.

Селтикси на свој терен славеа против Филаделфија со резултат 105:87.

Првите поени во новата сезона ги постигна кошаркарот на Филаделфија, Џоел Ембид, но на крајот сепак победата ја однесе Бостон.

Одлучувачка беше последната четвртина. Џејсон Татум ги предводеше домаќините со 23 поени, ист број на поени за Филаделфија уфрли и Џоел Ембид кој имаше и десет украдени топки.

Актуелниот шампион Голден Стјет славеше победа против Оклахома со 108:100.

Оклахома на овој натпревар беше без повредениот Расел Вестбрук. Сепак и покрај тоа пружија добар отпор. Иако Оклахома во еден момент од третата четвртина успеа и да поведе, на крајот квалитетот пресуди и шампионот во сезоната влезе со победа.

Кари ги предводеше Вориорси со 32 поени, девет асистенции и осум скокови, додека Дурант забележа 27 поени, осум скокови и шест асистенции.

На другата страна Пол Џорџ уфрли 27, а денес Шордер 21 поен.