Дома Фудбал Англија Вулвси го прегазија Евертон и дојдоа поблиску до Европа! (ВИДЕО)

Вулвси го прегазија Евертон и дојдоа поблиску до Европа! (ВИДЕО)

Целта на Вулверхемптон е јасна, овој тим сака излез во Европа, а после денешниот натпревар со Евертон повторно се на добар пат кон исполнување на целта.

Во претходните две кола Вулвси запишаа ва порази (од Шефилд и Арсенал) и изгледаше дека попуштаат во клучниот дел од сезоната. Сепак денес се издигнаа над кризата и победија кога тоа беше потребно.

Првото полувреме беше прилично мирно, ако се одземе шансата на Даниел Поденсе и добрата одбрана на Пикфорд, па во судиското продолжение се влезе со резултат 0:0. Тогаш Диње направи пенал, а Раул Хименез погоди за 1:0.

Само што почна второто полувреме домаќините стигнаа и до 2:0. Овој пат погоди Леандер Дедонкер. Конечните 3:0 ги постави Јота во на петнаесетина минути до крајот.

Со оваа победа Вулвс го прескона Шефилд и дојде до шестата позиција на табелата која води директно во групната фаза од Лигата Европа.