Дома Фудбал Англија ВИДЕО: Обамејанг промаши пенал и празен гол во 90-тата минута против Тотенхем

Арсенал и Тотенхем денес одиграа возбудливо дерби кое заврши со по еден гол и на двете страни.

„Топџиите“ први стигнаа до предност во првото полувреме кога Арон Рамзи искористи една контра на Арсенал и погоди за 1:0. „Петлите“ до изедначување стигнаа во второто полувреме кога од пенал погоди Хари Кејн.

Кој ќе биде новиот шампион, Сити или Арсенал? ↓↓↓

Пред почетокот на натпреварот Емери изненади многумина кога на теренот пред Обамејанг се најде Александар Лаказет. Обамејанг во игра влезе во второто полувреме и во финишот се претвори во вистински трагичар.

Арсенал доби најсторга казна, а одговорноста ја превзема Обамејанг. Габонецот шутираше слабо и неговиот удар го одбрани Лорис, а само неколку секунди подоцна после одбиената топка доби можност за поправен, но тогаш промаши празен гол од само неколку метри.