Дома Фудбал Репрезентации Tри репрезентации ќе имаат нови селектори по квалификациите за Европското првенство

Tри репрезентации ќе имаат нови селектори по квалификациите за Европското првенство

Репрезентациите на Северна Ирска и Азербејџан ќе добијат нови селектори откако не успеаа да се пласираат на Европското првенство Германија.

Ирците го отпуштија селекторот Стивен Кени. Во група со Франција, Холандија, Грција и Гибралтар тој оствари сам одве победи и тоа против аутсајдерот Гибралтар и претрпе дури шест порази.


ТОП викенд: Битка за Манчестер и две дербија во Италија! ↓↓↓


Покрај него во текот на вчерашниот ден отказ доби и Италијанецот Џани Де Бјази од клупата на Азербејџан. Арвејџан беше четврти во групата Ф со Белгија, Австрија и Шведска.

Претходно неочелкувано оставка поднесе селекторот на Чешка, Јарослав Шилхави кој со оваа селекција се пласираше на Евопското првенство. Во изјавата пред новинарите кога потврди дека заминува, Шилхави објасни дека не можел да го издржи притисокот кој му се наметнувал и покрај добрите резултати.

Коментари
Прочитајте поврзани статии
Load More In Репрезентации

Проверете

Халанд се посрамоти: Од неколку метри промаши – празен гол! 🎥

Ерлинг Халанд во денешното градско дерби против Манчестер Јунајтед го имаше едно од најгол…