Дома Македонски спорт Мак фудбал Oфицијално: Михаил Маневски од Брегалница се сели во Шкендија

Oфицијално: Михаил Маневски од Брегалница се сели во Шкендија

ФК Брегалница денеска официјално потпиша договор за трансфер на левокрилниот дефанзивец Михаил Маневски во редовите на тетовска Шкендија.

Трансферот се реализира исклучиво по желба на фудбалерот, и покрај отворената интенција на ФК Брегалница да го задржи до крајот на сезоната.

„Исклучиво по желба и голема иницијатива на играчот ние се согласивме за трансфер во Шкендија на Михаил Маневски, кој беше еден од носителите на играта на ‘сините’ имајќи изминативе години целосна поддршка од сопственикот Кирил Гогов па се до стручниот штаб. Ние како клуб не сакавме да се ослободиме од неговите услуги, но пресудна беше желбата на фудбалерот да направи промена на средината мислејќи дека на тој начин ќе напредува во кариерата“ – вели спортскиот директор на Брегалница, Никола Тонев.

За овој трансфер Брегалница добива трансферна отштета согласно прописите на клубот и заштита на своите интереси.

„Секако ние како клуб ги штитиме своите интереси, па ФК Брегалница добива соодветна трансферна оштета за реализацијата на оваа преселба. На Михаил Маневски му се заблагодаруваме за досегашниот придонес во клубот, посакувајќи му уште долга и успешна кариера“ – истакнува Тонев.

Коментари
Прочитајте поврзани статии
Load More In Мак фудбал

Проверете

Официјално: Муарем Бајрами го продолжи договорот со Македонија Ѓорче Петров

Tренерот на Македонија Ѓорче Петров Муарем Бајрами ја продолжи верноста кон клубот во след…