Дома Топ вести Oфицијално: Ла Лига го потврди датумот на новото „Ел Класико“

Oфицијално: Ла Лига го потврди датумот на новото „Ел Класико“

0

Овој викенд требаше да се одигра „Ел Класико“ на „Ноу Камп“.

Сепак, минатата недела се појави неочекуван проблем кој настана поради големите протести предизвикани од пресудите за затворски казни на луѓето кои го организираа реферндумот.

Следуваа големи демонстрации во кои огромен број луѓе излегоа на улица бидејќи не се сложуваат со таквата одлука.

Потоа Ла Лига побара дербито да се одигра на „Камп Ноу“, но двата тима одбија да го менуваат домаќинството, па како единствено решение остана натпреварот да се одложи.

Пред два дена Комитетот на натпреварувањето го избра 18-ти декември како нов датум, а таа одлука денес беше официјално потврдена и од Ла Лига.

Коментари
Advertisements
Прочитајте поврзани статии
Load More In Топ вести

Проверете

Ова би било мега „бомба“ во мак. фудбалот: Шкендија сака да го украде Аврамовски од Вардар?!

Сезонава Шкендија има сериозни проблеми и воопшто не наликува на себе, па јасно дека во ја…