Дома Македонски спорт Mojсовски: Отворени сме за контрола, Димевски објави невистини!

Mojсовски: Отворени сме за контрола, Димевски објави невистини!

Неодамна во јавноста беше објавена информација дека Државната комисија за спречувае корупција побарала кривична пријава за Наумче Мојсовски, а потоа МОК побара смена на првиот човек на АМС.

Од АМС како и што претходно најавија денес излегоа со реакција.


Кој ќе биде новиот шампион, Сити или Арсенал? ↓↓↓


„Претседателот на МОК, Даниел Димевски имаше обраќање исполнето со грст невистини. Тој јавно побара разрешување во АМС и итно замрзнување на постапката за доделување на спортски ваучери.

При тоа ова е побарано од човекот кој е творец и креатор на системот на спортски ваучери, човекот кој во 2020 година кумулира две функции Претседател на централна комисија за доделување на спортски ваучери, член на управниот одбор на МОК, а потоа и негов претседател и во исто реме човек кој во 2020 година побарал изноес од 15 милиони евра за МОК, иако како претседател требало да биде свесен дека институцијата во тој момент не ги исполнила законските услови за регулирана спортска дејност“, стои во дел од соопштението.

Коментари
Прочитајте поврзани статии
Load More In Македонски спорт

Проверете

Каменуван автобусот на „Чкембари“ – има и повредени! 🎥

По денешниот натпревар помеѓу Пелистер и МЗТ Скопје дошло до инцидент во кој бил каменуван…